Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Ideální váha - jak ji zjistit a co dělat, když nejste spokojeni s výsledkem?

Co si vlastně máte představit pod pojmem ideální váha? Jak ji objektivně zjistit, abyste si případně nestanovili nereálný cíl? Lze to vůbec? Ano, optimální hmotnost lze jednoduše vypočítat. Výsledek vás může velmi příjemně překvapit a v některých případech doslova šokovat. Přečtěte si, jaké faktory je nutné zohlednit, aby byl výpočet co nejpřesnější. A také jak postupovat, pokud potřebujete zhubnout, nebo naopak pár kilo nabrat. Přidáme i další užitečné tipy a rady, díky kterým dosáhnete optimální váhy zdravým způsobem.

Ideální váha je u každého jedince jiná

Proto nemá smysl neustále se s někým srovnávat. To, že vaše kamarádka váží 50 kg, neznamená, že tolik musíte vážit i vy. Motivace je při redukčním programu velmi důležitá, ale měli byste si stanovit realistické cíle. V opačném případě se stane z hubnutí frustrující řehole, kterou budete chtít mít co nejrychleji za sebou. Po čase vás omrzí natolik, že hubnutí vzdáte a v úplně nejhorším případě ještě něco přiberete navíc.

Z toho jasně vyplývá, že znát svou optimální hmotnost je pro úspěch naprosto zásadní.

Co vše je nutné při výpočtu ideální váhy zohlednit?

Hmotnost jednotlivce ovlivňuje řada faktorů, některé z nich lze ovlivnit, jiné jsou vám dané do vínku a nic moc s nimi nenaděláte.

Zohledňuje se:

 • pohlaví
 • výška
 • stavba těla
 • poměr tuků a svalstva
 • aktuální váha
 • věk

Vaši hmotnost do značné míry ovlivňuje i genetika, chronické onemocnění trávicího traktu nebo problémy se štítnou žlázou.
Proč je důležité znát vaši optimální hmotnost?

Než začnete s redukčním programem, ujasněte si priority. Na prvním místě by mělo být vždy zdraví. Donekonečna slyšíte, jak je nadváha nebezpečná a jaké nemoci vám hrozí, pokud hmotnost nesnížíte. Podváha ve veřejné diskuzi nedostává takový prostor jako rizika a komplikace spojené s nadváhou a obezitou. Přitom představuje také závažná zdravotní rizika a v extrémních případech může skončit i smrtí (poruchy příjmu potravy).

Ideální je udržovat vaši váhu v zelených číslech (rozmezí pro optimální hmotnost).


Jaké zdravotní potíže mají přímou souvislost s nadváhou a obezitou?

Dalo by se to shrnout do jedné stručné věty: Čím více kilo navíc nosíte, tím větší pravděpodobnost, že se u vás po čase projeví některý z těchto zdravotních obtíží:

 • cukrovka
 • vysoký tlak a cholesterol
 • kardiovaskulární choroby

Pokud trpíte obezitou kromě výše zmíněných zdravotních komplikací přetěžujete vaše klouby, můžete mít sníženou pohyblivost, trpět otoky a v extrémních případech také proleženinami.


Nesnažte se hubnout sami za každou cenu!

Pokud jste se ve výše zmíněném popisu poznali, měli byste řešit váš zdravotní stav s dietologem, který vám také navrhne optimální plán pro účinnou redukci váhy. Stejný postup důrazně doporučujeme také lidem, kteří sice netrpí extrémní nadváhou, ale bylo jim diagnostikováno nějaké chronické onemocnění. V těchto konkrétních případech byste měli hubnout jen pod dohledem specialisty!

Trpíte obezitou nebo jiným chronickým onemocněním?
Náš nutriční specialista vám na míru vytvoří jídelníček s ohledem na vaši diagnózu.

Chci to zkusit


Zdravotní rizika spojená s podváhou

Člověk, který je štíhlý, nemusí být zdravý. Štíhlost i ta extrémní byla po několik dekád považována za ideál krásy. V současné době se od tohoto extrému naštěstí upouští. Pokud je vaše váha příliš nízká, pravděpodobně nedodáváte vašemu tělu dostatek živin. Můžou vás trápit tyto neduhy:

 • nedostatek vitamínů, minerálů a živin
 • anémie
 • oslabená imunita
 • chronická únava
 • nepravidelná menstruace
 • poruchy růstu (u dětí a dospívajících)Jaká je ideální váha? Zjistíte to velmi jednoduše

Využít můžete populární online kalkulačky, do kterých jen zadáte požadované údaje a během okamžiku vás kalkulačka zařadí do příslušného pásma. V minulosti se využívaly především BMI vzorce, které zohledňovaly pouze výšku a váhu. Dnes do kalkulaček musíte zadat i pohlaví a věk. Díky tomu se dozvíte o něco přesnější výsledek, ale i tak byste měli brát výslednou hodnotu jen jako orientační.

Typickým příkladem, kdy může být výsledek zavádějící je muž kulturista. Muž, který má tuky naprosto v normě ba přímo ukázkové, může kvůli váze svalů skončit v pásmu nadváhy.

Naprosto přesný výsledek vám zaručí pouze profesionální diagnostické nástroje, které mají k dispozici dietologové a rovněž výživoví poradci. V případě, že zatím nechcete absolvovat žádná vyšetření, můžete kromě BMI kalkulaček nahlédnout také do tabulek, které určují optimální hmotnost k určité výšce.


Ideální váha - tabulka poměru váhy a výšky u žen

Výška Štíhlá postava Střední postava Mohutná
150 cm 43 až 46 kg 45 až 50 kg 48 až 56 kg
155 cm 45 až 49 kg 47 až 53 kg 51 až 59 kg
160 cm 48 až 51 kg 50 až 56 kg 54 až 61 kg
165 cm 51 až 54 kg 53 až 59 kg 57 až 65 kg
170 cm 54 až 58 kg 56 až 63 kg 60 až 68 kg
175 cm 56 až 61 kg 60 až 67 kg 64 až 72 kg
180 cm 61 až 66 kg 64 až 71 kg 67 až 76 kg
185 cm 65 až 69 kg 68 až 74 kg 72 až 81 kg


Tabulka pro muže

Výška Štíhlá postava Střední postava Mohutná
160 cm 52 až 56 kg 55 až 60 kg 59 až 66 kg
165 cm 55 až 59 kg 58 až 63 kg 61 až 69 kg
170 cm 58 až 62 kg 61 až 67 kg 65 až 73 kg
175 cm 62 až 66 kg 65 až 71 kg 69 až 77 kg
180 cm 66 až 70 kg 68 až 75 kg 72 až 81 kg
185 cm 69 až 74 kg 72 až 80 kg 76 až 86 kg
190 cm 73 až 78 kg 76 až 84 kg 80 až 91 kg


Ať už potřebujete zhubnout, nebo naopak něco přibrat, vytvoříme vám jídelníček na míru.
Zohledňujeme nejen váš věk, pohlaví, výšku a váhu, ale také vaši fyzickou aktivitu.

Chci to zkusit


Jak dosáhnout optimální váhy a jak si ji udržet?

Jediným opravdu účinným způsobem, jak zhubnout trvale je změna životního stylu. Zdravá výživa v kombinaci s pohybem vás zbaví přebytečných kilogramů. Stejně byste měli postupovat i v případě, že chcete nějaké to kilo nabrat.

Pokud chcete být nejen štíhlejší, ale zároveň zdravější a plní energie měli byste konzumovat pokrmy, které jsou připraveny pouze z kvalitních čerstvých surovin. Strava tvoří až 80 % úspěchu, proto byste měli tvorbě vašeho jídelníčku věnovat patřičnou pozornost.

Je to pro vás příliš velké sousto? Nemáte na počítání kalorií a výživových hodnot čas ani buňky? V tom případě se s tím zbytečně netrapte a svěřte se do rukou odborníka, který všechnu tuto mravenčí práci udělá za vás. Profesionálně vypracovaný fit jídelníček je skvělý start, ale realita je taková, že ne všichni mají takové časové možnosti nebo schopnosti podle něj vařit. Pokud už teď víte, že si nebudete stíhat pravidelně vařit a chystat svačiny, zvažte, zda by pro vás nebylo vhodné krabičkové stravování.


Fit krabičky jsou bez práce

Jsou ideálním řešením nejen pro zaneprázdněné jedince, ale hlavně pro všechny, kteří teprve pronikají do tajů zdravého stravování a vaření. Naučíte se pravidelně jíst a inspirujete se zajímavými recepty, které jste před začátkem programu třeba vůbec neznali.

Jídla do krabičky nejsou určena jen pro redukční dietu a nabírání svalové hmoty. Pokud máte ideální váhu, s pomocí zdravých krabiček si ji snadno udržíte a ještě si výborně pochutnáte.

V naší nabídce najdete více než 100 chutných pokrmů.
Zdravé jídlo může skvěle chutnat.
Objednejte si naše zkušební menu a přesvědčte se sami!

Vyzkoušet dvoudenní jídelníček

Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif