Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Co jíst před a po tréninku?

Image 201.png

Součástí zdravého životního stylu je vyvážená strava, pravidelný pohyb a spánek. Nezáleží na tom, zda se bavíme o udržení kondice, redukci hmotnosti nebo nabírání svalové hmoty. Pro dosažení jakéhokoliv cíle jsou zásadní všechny výše zmíněné složky zdravého životního stylu. V organismu je vše propojené, proto je třeba dávat pozor jak na jídelníček, tak i na fyzickou aktivitu a kvalitní spánek.

Je důležité vědět, jak se stravovat během a po tréninku, jelikož tělo potřebuje energii na cvičení i na následnou regeneraci. Pokud je jídlo před tréninkem snadno stravitelné a obsahuje správné živiny, má na organismus pozitivní účinky. Zásobuje tělo živinami, zmírňuje rozpad svalových bílkovin, přidává energii pro fyzickou aktivitu, stabilizuje hladinu glykémie během cvičení, hydratuje tělo a příznivě působí na růst svalů. Na co se zaměřit před tréninkem?

Sacharidy jsou nejrychleji zpracovatelným zdrojem paliva pro organismus. Proto je před tréninkem lepší sáhnout po ovoci, ovesných vločkách či celozrnné tyčince. Bílkoviny jsou rovněž důležité – zvyšují výkonnost svalů a podporují svalový růst. Doporučujeme se zaměřit na dobře stravitelné bílkoviny (mléčné výrobky, luštěniny či ořechy).

Čemu se vyhnout před tréninkem?

Před fyzickou aktivitou nedoporučujeme jíst potraviny s vysokým množstvím tuků, mastná a těžká jídla. Zpomalují totiž proces trávení, čímž zamezují využívání energie tělem. Je ale pravdou, že z dlouhodobého hlediska mohou být tuky dobrým zdrojem energie, při delších a vytrvalostních aktivitách tedy lze sáhnout po kvalitních zdrojích tuků. Najdete je v oříšcích, semínkách, mléčných výrobcích či rybách.

Důležité je správné načasování!

Načasování předtréninkového jídla je zcela na vás! Doporučuje se najíst zhruba 2 až 3 hodiny před tréninkem, avšak postupem času sami zjistíte, co vyhovuje vašemu organismu nejvíce. Je-li vaším cílem redukce tukových zásob, je lepší se zaměřit na zeleninu a bílkoviny a dodržet časový odstup přes 2 hodiny.

Co je důležité po tréninku?

Po tréninku jsou důležité 2 věci: doplnění energetických zásob a regenerace svalové hmoty. Proto doporučujeme dát si komplexní sacharidy v kombinaci s dobře stravitelnými bílkovinami – ovesné vločky s jogurtem, luštěniny v jakékoliv podobě či gnocchi se špenátem a kuřecím masem. Potréninkové jídlo by se mělo konzumovat do hodiny od cvičení.

Pitný režim

Před, během a po cvičení nesmíte zapomenout na pitný režim, který je nutné přizpůsobit intenzitě tréninku!

Jídlo do velké míry ovlivňuje dosažení úspěchu, a to buď při udržování kondice, hubnutí či nabírání svalové hmoty. Spojení pravidelné a vyvážené stravy, cvičení, kvalitního spánku a dodržování pitného režimu vám zajistí ty nejlepší výsledky!

Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif