Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Sacharidy a jejich vliv na lidský organismus

Image 131 (1).png

Zdravé vs. nebezpečné sacharidy

Lidský organismus je dokonalým strojem, jež potřebuje neustálý přísun živin – bílkovin, tuků a sacharidů. Sacharidy jsou nejlépe zpracovatelným zdrojem energie, a proto jsou tak důležité pro buňky všech tělesných systémů. Z 1 gramu sacharidů se vytvoří 4 kcal nebo 17 kJ energie.

Existují 3 cesty, jimiž se sacharidy po požití vydají:

  1. Komplexní sacharidy se rozštěpí na jednoduché a rovnou se spotřebují.
  2. Sacharidy se uloží do jater či svalů v podobě živočišného škrobu glykogenu.
  3. Při nadbytku sacharidů v potravě dojde k jejich proměně a následnému ukládání do tukových zásob.

Jednoduché sacharidy

Monosacharidy jsou základním stavebním kamenem pro ostatní sacharidy – oligosacharidy a polysacharidy. K jejich vstřebávání dochází jíž v dutině ústní. Patří mezi ně glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovocný cukr) a galaktóza (mléčný cukr). Monosacharidy mají vysoký glykemický index.

Složité sacharidy

Mezi složité sacharidy patří disacharidy, oligosacharidy, které obsahují 2 až 10 stejných či různých monosacharidů, a polysacharidy, které se skládají z více než 10 monosacharidů. Štěpení a vstřebávání komplexních sacharidů trvá delší dobu než monosacharidů, proto mají nízký glykemický index. Ke komplexním sacharidům patří i vláknina, která má řadu pozitivních účinků na organismus, zejména pak na gastrointestinální trakt.

Co je glykemický index a proč je důležitý?

Glykemický index udává rychlost, jakou je tělo schopné využit glukózu z konkrétní potraviny. Konkrétně vyjadřuje chování cukru v organismu po požití. Jde o výkyvy hladiny krevního cukru, na níž reaguje slinivka břišní vyplavováním hormonu inzulínu; snižuje tak hladinu krevního cukru na normální fyziologickou hladinu. Po konzumaci potravin s vysokým množstvím monosacharidů hladina krevního cukru prudce stoupá, a poté náhle klesá, což způsobuje nejenom pocit hladu, ale i přetížení slinivky. Vysoký glykemicky index tedy může vyústit v riziko vzniku řady onemocnění, zejména diabetu či aterosklerózy.

Potraviny s nízkým glykemickým indexem se štěpí pomaleji, ale pocit nasycení trvá delší dobu. Zdravé sacharidy tak najdeme v celozrnném pečivu či těstovinách, zelenině, houbách, luštěninách, ořechách, mléčných výrobcích a ve většině druhů ovoce. Měli bychom se vyhnout nebezpečným monosacharidům, které se vyskytují v bílém pečivu, instantních kaších či slazených sycených nápojích.

Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif