Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Metabolismus

Metabolismus je komplex biochemických přeměn a procesů v organismu, které probíhají neustále. Na začátek si vysvětlíme tři základní termíny. Prvním je rychlost metabolismu, která udává, jak rychle se přijaté jídlo přemění na tělu využitelné látky a následně na energii. Bazální metabolismus je minimální energie, kterou potřebujeme k zajištění životně důležitých funkcí. Není dostačující zajištění normální fungování života, kdy je hodnota vyšší a je definována jako celkový denní energetický výdej, který zahrnuje bazální metabolismus, energetický výdej během fyzické aktivity a energie využité při trávení přijatého jídla.

004.jpg

Bazální metabolismus tedy zahrnuje množství energie vynaložené na fungování orgánů a systémů organismu, zahrnující především srdce a mozek. Hodnota bazálního metabolismu se stanovuje v klidovém stavu. Chápeme ho tedy jako množství energie, kterou tělo potřebuje k přežití. Při běžném fungování normálního života je zapotřebí vyššího energetického příjmu, který závisí na mnoha faktorech.

Přibližnou hodnotu bazálního metabolismu si můžete vypočítat pomocí naší kalkulačky. Tato hodnota je pouze orientační, jelikož zahrnuje pouze některé faktory jako je věk, váha, výška a pohlaví. Bazální metabolismus je dán také množstvím svalové hmoty. Pokud pravidelně sportujete, jste stejného věku, výšky i váhy jako váš kamarád, ale máte o pár kilo svalů navíc, budete potřebovat přijmout více energie, i když oba nebudete zrovna nic dělat. Svaly využívají velké množství energie i při běžném fungování.

Nezanedbatelný vliv na bazální metabolismus má také genetika! I dva stejně vypadající lidé stejného věku můžou mít různé energetické potřeby. Určitě má každý z vás kamaráda, který může sníst cokoliv a je stále hubený! A pak jsou tu ti, kteří přiberou jen, když se na nezdravé jídlo podívají. Co je příčinou této nespravedlnosti? Právě genetika může za to, že někdo tuk nenabírá a je stále hubený nebo naopak způsobuje rychlé nabírání tukových zásob. Nemůžeme však vinit pouze náš metabolismus nebo genetické predispozice. Energie, kterou tělo potřebuje pro jeho správné fungování záleží na více faktorech. Problém s přibíráním tak nemůžeme svádět pouze na jeden z nich. Sami můžeme celkový denní energetický výdej ovlivnit.

Jak pravděpodobně tušíte, má na tom velký podíl naše aktivita. Jedná se především o sportovní aktivitu. Záleží také na typu sportovní aktivity nebo jak často a intenzivně ji provádíte. Pochopitelně bude váš výdej hodinou běhu až třikrát vyšší než při powerjóze nebo po hodinové procházce. Přesnou hodnotu spálených kalorií sportem je těžké odhadnout. Pokud nemáte žádné sportovní hodinky, které by vám řekli přesnou hodnotu spálených kalorií, můžete počítat při hodinovém intenzivním tréninku přibližně se 400-500 kcal.

Do aktivit se zahrnuje také práce, a nejen ta fyzicky náročná. I sedavé zaměstnání vyžaduje nějakou energii, především pokud vaše zaměstnání vyžaduje spoustu přemýšlení. Stejně jako svaly při sportu, tak i při studiu spotřebuje váš mozek nějakou energii.

Na rychlost metabolismu dá dále vliv také strava. Při různých hladovkách nebo extrémních dietách založených například na příjmu pouze vajíček, ovocných šťáv nebo omezení sacharidů, přepne tělo na úsporný režim a dochází ke zpomalení bazálního metabolismu. Hladovkami můžete zhubnout rychle, ale ve většině případech výsledky nebudou trvalé. Dlouhodobě nejlepší cestou ke štíhlému tělu je pestrá a pravidelná strava. Pro hubnutí potřebujeme dosáhnout kalorického deficitu, který by neměl být příliš velký. Kalorický deficit znamená, že přijatá energie musí být menší než energie, kterou tělo v průběhu dne spotřebuje. Rozdíl by však neměl být větší než 15-25 % z celkového denního energetického výdeje.

Největší podíl na celkový denní energetický výdej má právě bazální metabolismus. Činností všech orgánů tělo spotřebuje velké množství kalorií. Energetický výdej spojený s trávením zahrnuje přibližně 10 % z celkového denního energetického výdeje. Ale Tato procentuální hodnota je pouze přibližná, záleží především na složení potravin. Některé látky v potravinách mohou tuto hodnotu zvyšovat. Pálivá a obecně kořeněná jídla zvyšují termický efekt při trávení. Dalšími takovými jsou potravinami jsou hořčice, skořice, ale i káva a některé čaje. Chcete vědět více o tom, jak zrychlit metabolismus? Přečtěte si náš další článek!

Jezte pravidelně a zdravě, ať Váš metabolismus pracuje na plné obrátky! A proto objednávejte naše krabičky.

Jak zrychlit metabolismus?

Snažíte se zhubnout a potřebujete trochu povzbudit metabolismus? Tak čtěte dál a dozvíte se, co zařadit do jídelníčku, abyste dosáhli co nejvyšší rychlosti metabolismu. Sport, svalová hmota, spánek, dostatečný pitný režim, ale i železo ovlivňují rychlost metabolismu. Existuje několik potravin, které dokáží pořádně nakopnou metabolismus a napomáhat spalování tuku.

blog005.jpg

1. Chilli papričky

Milovníci pikantního jídla, tento fakt jistě ocení. Látka obsažená v chilli papričkách capsaicin zvyšuje produkci tepla a tím přispívá ke spalování tuků, jelikož tělo spálí více kalorií jeho zahřátím. A navíc navozuje rychlejší pocit sytosti.

2. Zázvor

Zázvor je velice prospěšný pro organismus. Působí jako antioxidant zpomalující buněčné stárnutí a podporující imunitní systém. Pomáhá při nevolnostech a zvyšuje tvorbu žaludečních kyseliny, čímž zlepšuje trávení, zmírňuje plynatost. Má také protizánětlivé účinky a snižuje hladinu cukru v krvi.

3. Skořice

Skořice obsahuje látky, které působící jako antioxidanty. Snižuje hladinu cukru v krvi, ale také hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko nejen cukrovky, ale i srdečních chorob. Kromě pozitivních účinků na zdraví se snížením hladiny cukru v krvi snižuje chuť k jídlu a každý ocení i její samotný vliv na metabolismus tuků a cukrů při hubnutí.

4. Kurkuma

Kurkuma přispívá k detoxikaci organismu, snižuje pocit hladu a chuť k jídlu, urychluje metabolické procesy.

5. Sůl

Většina lidí se snaží sůl omezit. Nadměrné solení samozřejmě škodí, ale stejně tak nedostatek sodíku obsažený v soli má na tělo negativní účinky. Kvalitní zdroj soli obsahuje spoustu prospěšných nutrientů včetně jódu, který podporuje správnou funkci štítné žlázy. Poruchy štítné žlázy mohou zvýšit sklony k obezitě a narušení trávení.

6. Káva

Káva stimuluje svalovou aktivitu, na kterou je zapotřebí dostatek energie. Navíc zvyšuje výkonnost při sportovních aktivitách, čímž se aktivita stává intenzivnější vy tak spálíte více kalorií. Káva okyseluje organismus, a proto je lepší kávu nepít v krátké době před nebo po jídle. Jelikož způsobí v žaludku kyselejší prostředí a díky tomu se vyplavují žaludeční kyseliny a zpomaluje se trávení.

7. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje flavonoid, tzv. katechin, který má na lidský organismus skvělé účinky. Působí jako antioxidant a pomáhá k odstranění volných radikálů. Zelený čaj působí také jako stimulant, díky obsahu kofeinu a theobrominu. Pozitivně ovlivňuje termogenezi, při které vytváří energii využitou na zažívací systém a tím ovlivňuje ukládání tuků. Zelený čaj dále podporuje hubnutí odvodněním, jelikož působí jako antidiuretikum. V dnešní době je velice populární matcha zelený čaj, který má velký vliv na úbytek váhy.

Pro rychlý start již na začátku dne si dejte zelený čaj nebo kávu. A objednávejte naše krabičky, při jejichž přípravě používáme správně zvolené množství soli a spousty koření, které přináší benefity pro Váš metabolismus.

Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif