Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Jak rychle zhubnout? Poradíme s půsty i se cvičením

Spřádáte v hlavě plány, jak rychle zhubnout? Hledáte zaručené metody, jak například zhubnout o 5 kg za týden? Raději vám hned ze začátku uděláme čáru přes rozpočet - poctivé hubnutí je proces, který nelze uspěchat. Respektive ho uspěchat lze, ale s rizikem, že ohrozíte své zdraví. A to je to poslední, co byste chtěli. V následujícím článku vám představíme některé osvědčené postupy, při nichž z vás kila spadnou také, a váš organismus se přitom nepřiblíží hraně kolapsu….


Jak rychle zhubnout. Část prvá - vyzkoušejte přerušovaný půst

Na rozdíl od dlouhodobého půstu spočívá ten přerušovaný v tom, že si v některé dny či hodiny jídlo odepřete, zatímco v jiné dny a časy jíte tak, jak jste zvyklí. Metod přerušovaného půstu je celá řada, zmiňme alespoň tři hlavní.

Nejdříve si však připomeňme, že trpíte-li značnou nadváhou, pak byste měli pro dosažení optimálního výsledku držet přerušovaný půst přibližně 24 týdnů. Pokud se chcete zbavit jen několika kil, možná vám bude k dosažení tohoto výsledku stačit kratší doba.

Mezi oblíbené druhy půstu patří:

1.Střídavý půst. Jeden den jíte, jak chcete, druhý den naopak nejíte vůbec. Alternativně můžete druhý den jíst také, ale nepřekročit v příjmu více než 30% kalorií, které vaše tělo denně spotřebuje

2.Půst 5:2. Pět dnů v týdnu jíte normálně, zbylé dva dny pak nepřijímáte více, než 500-600 kalorií

3.Metoda 16:8. Šestnáct hodin v kuse nejíte a veškerou stravu přijímáte jen ve zbylých osmi hodinách (obvykle mezi polednem a 20. hodinou). Ve výsledku tak zkonzumujete méně kalorií a váha půjde dolů.

Na začátku jsme řekli, že v mimopostní době můžete jíst, jak chcete. Jestliže však chcete viditelných výsledků dosahovat rychleji, dbejte na to, abyste se zbytečně nepřejídali a aby byla vaše strava dostatečně pestrá.
Nevíte si se skladbou vašeho hubnoucího jídelníčku rady? Výživoví poradci z FitKitchen již vše vymysleli za vás. Vybírat můžete z různých hubnoucích i posilovacích jídelních plánů na celý týden nebo jeho část. Máme fitness jídelníčky pro ženy i muže s různou mírou fyzické aktivity.
Vyzkoušejte je!

Zkusím jídla od FitKitchen


Jestliže hledáte metodu, jak nejrychleji zhubnout, zkuste “vědomé stravování”

Co se za tímto trochu zvláštním názvem skrývá? V principu je to jednoduché. Řada z nás vlastně své stravování při hektickém životním stylu, který vedeme, ani nevnímá. Leckdy jíme takzvaně na pochodu, přikusujeme jídlo k televizi či při sezení u počítače. Vědomé stravování jde na věc jinak.

  • Jíst byste měli u jídelní tabule a nikde jinde. Udělejte si z jídla “rituál” s vyhrazeným časem a místem

  • Nenechte se při jídle ničím rozptylovat. Nemějte zapnutou televizi, nesledujte obrazovku mobilního telefonu. Soustřeďte se jen a jen na jídlo

  • Jezte pomalu. Každé sousto důkladně rozžvýkejte. Tato metoda je pro hubnutí velice důležitá. Důkladně rozžvýkaná strava zabere v žaludku více místa a zároveň subjektivně nabýváte dojmu větší sytosti


Jak zhubnout co nejrychleji? Dopřejte si proteinové snídaně

Proteiny jsou důležité při regulaci hormonů ovlivňujících chuť k jídlu; konkrétně pomáhají snížit hladinu hormonu ghrelinu známého jako “hormon hladu”. Naopak zvyšují hladinu hormonů jako peptid YY, GLP-1 či CCK, které zvyšují pocit sytosti.

Tento pocit vám může po konzumaci vysokoproteinové snídaně vydržet ještě několik hodin.

Mezi příklady potravin, které jsou bohaté na protein, patří kupříkladu vejce, ovesné vločky, sardinky, řecký jogurt, chia semínka, tofu, batáty a mnoho dalších potravin.

Pestrá, zdravá a chutná jídla s přesně vypočteným množstvím kalorií na celý vám doručíme až k vašim dveřím. Máme snídaně, obědy i zdravé večeře na hubnutí, navržené dietními specialisty a uvařené zkušenými kuchaři!

Nechci se skládáním jídelníčku trápit


Pro rychlé hubnutí omezte cukry a rafinované (čištěné) sacharidy

Moderní evropská strava obsahuje mnohem více cukrů (především v nápojích) a čištěných sacharidů, než tomu bylo v minulosti.

Čištěné sacharidy jsou v podstatě cukry a škroby, které byly při průmyslovém zpracování zbaveny vlákniny a dalších výživných složek. Příkladem potravin s vysokým obsahem čištěných či rafinovaných sacharidů je například bílá mouka a produkty z ní (bílé těstoviny, pečivo, knedlíky atd), bílý cukr, cornflakes a další snídaňové lupínky, bílá rýže, pizzové těsto a řada dalších potravin.

Tato jídla vaše tělo zpravidla rychle stráví a přemění na glukózu. Přebytečná glukóza pak vstoupí do krevního oběhu a vybudí k činnosti hormon inzulin, který zase podněcuje ukládání tuku v těle a přibývání hmotnosti.

Nemusíte ze své stravy cukry a čištěné sacharidy 100% odstřihnout, ale rozhodně byste se měli snažit jejich podíl ve skladbě vašich jídel snížit. Zkuste je místo toho nahradit některými z těchto variant:

  • Celozrnná rýže, celozrnné pečivo a těstoviny místo jejich bílých variant

  • Ovoce, oříšky a semínka místo cukrovinek a sladkostí

  • Bylinné čaje, voda a ovocná voda místo sladkých limonád

  • Smoothie místo kupovaných ovocných džusů

Nezapomínejte ani na dostatek zeleniny, luštěnin a obecně jídel bohatých na vlákninu. Vláknina je pro hubnutí nesmírně důležitá, neboť ji nelze strávit v tenkém střevě. V důsledku toho se tělo cítí plnější a sytější, takže nebudete mít potřebu brzy poté opět jíst.


Ptáte se, jak zhubnout rychle? Začněte chůzí

Ačkoliv nezbytnou součástí hubnutí je také klasické a pravidelné cvičení, první krůčky, a to doslova, můžete na cestě za hubnutím učinit okamžitě. Obyčejná chůze má nespočet zdravotních benefitů a jde o snadný a fyzicky nenáročný způsob, jak spálit pár kalorií navíc. Vystupte na cestě do práce o jednu zastávku dříve a zbytek dojděte pěšky. Volte schody místo výtahu. Jděte se večer na půl hodinky projít po okolí. Vězte, že za pár týdnů poznáte rozdíl.


Nejlepší metodou, jak rychle a efektivně zhubnout, je pravidelné cvičení

Alespoň půl hodiny vašeho času denně byste měli věnovat cvičení (1-2 dny v týdnu můžete vynechat, aby si tělo odpočinulo). O konkrétní denní časy se vedou spory; někdo nedá dopustit na ranní cvičení pro vyčištění hlavy a nabytí energie po zbytek dne, další oponují, že nejvyšší tělesné výkony podává naše tělo spíše v odpoledních hodinách. To ale není tak důležité - hlavní je u cvičení jeho každodenní pravidelnost.

A pamatujte, jestliže je vaším cílem především efektivně zhubnout, stačí vám zprvu skutečně cvičit zhruba půl hodiny, případně o trochu více. Nedělejte začátečnickou chybu, že se strháte dvouhodinovým cvičením v kuse. Jednak to pro začátečníky není zdravé, jednak se největšího hubnoucího efektu dosahuje skutečně při první cca půlhodině cvičení, další hubnutí již je pozvolnější.

Možná není ale vaším cílem jen hubnout, ale změnit poměr tuku a svalové hmoty. V takovém případě budete cvičit intenzivněji a potřebovat více kalorií. I na to jídelní plány FitKitchen myslí. Zvolte si náš jídelníček pro budoucího svalovce!

Vybrat z jídelníčků FitKitchen


Jak rychle a účinně zhubnout cvičením?

Mezi obecně nejúčinnější cviky patří kardio, tedy taková zátěž, při níž si tělo žádá dlouhodobě zvýšený přísun kyslíku, jenž pak napomáhá při pálení tuků. Mezi kardio lze zařadit například běh, velmi rychlou chůzi či turistiku, plavání, jízdu na kole či na běžkách a různé typy fitness cvičení. Některé příklady najdete zde.

Kardio je zřejmě nejlepším způsobem, jak budovat výdrž a fyzickou kondici, ale neměli byste zůstat jen u něj, chcete-li hubnout co nejúčinněji. Také silová cvičení se závažím, kliky a další cviky na budování svalstva mají své nezastupitelné místo. V klidovém stavu po silovém cvičení totiž vaše svaly spalují více kalorií než jiné druhy tkání! Silové cvičení by proto ve vaší denní rutině nemělo chybět.

Je-li vaším cílem v první řadě hubnutí, doporučujeme začít kardiem a zakončovat silovým tréninkem v poměru cca 2:1, ačkoliv nejde o pravidlo absolutní. V některé dny můžete poměr prohodit, nebo se naopak soustředit jen na jeden typ cvičení - hlavně, že se hýbete pravidelně!

Jaké jsou vaše cíle? Přemýšlíte, jak zhubnout 5 kg za měsíc, nebo vám stačí dorazit k cíli vycházkovým tempem? Naše jídelníčky nabízí jak rychlé diety, tak vyvážené jídelní plány na delší trať. Nepřemýšlejte, jak začít hubnout - začít lze i pouhým kliknutím.

Chci to zkusit


Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif