Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif

Správná strava pro hubnutí a ztrátu váhy

Jak zhubnout? Správná strava pro hubnutí a ztrátu váhy

V dnešní době se stále více dbá na zdravý způsob stravování. Je pravdou, že poměrně dost žen touží rychle zhubnout, ale ne vždy si vyberou správné řešení. Nejlepší možnost jak zhubnout, je zaměřit se na správně a zdravě sestavený jídelníček. Zdravá strava je totiž velmi důležitá pro celkový organismus. Již nemusíte mít jen tajné přání „chci zhubnout“, stačí vyzkoušet krabičkovou dietu, která spočívá ve správném složení surovin a odpovídá tak nastavenému energetickému příjmu. Ten se samozřejmě liší u každého jedince.

Pečlivě sestavený jídelníček

Nutriční terapeuti a specialisté na zdravou výživu doporučí efektivní způsob jak zhubnout, jídelníček poté sestaví tak, aby velikost porcí obsahovala správné hodnoty, které organismus potřebuje. Častá otázka „co jíst když chci zhubnout“ se tak promění ve snadné řešení. Vyzkoušejte hotová zdravá krabičková jídla, která vynikají jedinečnou chutí a předně se dbá na kvalitu surovin, jejich čerstvost a zdravou tepelnou úpravu. Hubnutí poté půjde snadno a efektivně, především bez hladu.

Snažíte se zhubnout, ale moc vám to nejde? Je důležité vědět, že cesta k vysněné postavě zahrnuje správnou a zdravou stravu, pravidelný pohyb a dostatek spánku. Kombinace těchto tří složek zaručeně přinese žádané výsledky.

2.jpg

Redukční jídelníček může vypadat různě. Jde nejen o množství jídla, ale i o složení a kvalitu surovin. Musí vyhovovat každému jednotlivci, proto je třeba „poslouchat“ vlastní tělo a reagovat na to, co nám „říká“. Při sestavení jídelníčku je třeba se zaměřit na kalorický příjem, poměr živin, podíl minerálních látek a vitamínů, ale také i na množství vlákniny.

Denní kalorická potřeba se odvozuje zejména od bazálního metabolismu, což je množství energie potřebné pro udržení všech životně důležitých funkcí člověka. Individuální energetický příjem se mění v závislosti na pohlaví, věku, váze, výšce, intenzitě stresu a úrovni zátěže. Všechny tyto faktory ovlivňují rychlost metabolismu, a tak na základě toho lze zjistit, jaký má být denní kalorický příjem.

Jídlo obsahuje různé makronutrienty – bílkoviny, tuky a sacharidy. Správná strava (nehledě na to, jestli cílem je hubnutí) má mít optimální poměr živin, který je také proměnlivý. Při hubnutí se dnes uvádí následující poměr živin:

  • 20-30 % bílkovin
  • 35-45 % sacharidů
  • 30-35 % tuků

Poměr živin se může upravovat. Například vysoce fyzicky zatížený člověk nebo těhotná žena potřebují více bílkovin. Obecně nejdůležitější je, aby se člověk cítil dobře.

Často se stává, že lidé podceňují význam minerálních látek při hubnutí. Organismus si je nedokáže vytvořit, proto je potřeba dbát na jejich příjem v potravě. Stejně tak, jako u makronutrientů, poměr minerálních látek také ovlivňuje mechanismy v lidském organismu. Minerální látky jsou zodpovědné za řadu procesů, zejména tvorbu tkání a kostí, a co je důležité při hubnutí – tyto látky regulují, aktivují a kontrolují metabolické pochody. Ke správné stravě pro hubnutí patří i dostatek vitamínů. Pestrá strava vám zajistí správné fungování všech systémů. Na spalování tuků se podílejí vitamíny skupiny B a vitamín C. Navíc, tvorba karnitinu se v těle zpomaluje při nedostatku vitamínů B3 (niacinu), B6 (pyridoxinu) a C. Tak dochází k tomu, že se neodbourává dostatek tuku v organismu. Vitamíny skupiny B jsou přítomné zejména v luštěninách, listové zelenině, obilovinách a ořechách, proto je třeba nezanedbávat příjem těchto potravin.

Zdravá strava je nedílnou součástí hubnutí, avšak bez pravidelného tréninku nebude na 100 % účinná. Cvičení zrychluje bazální metabolismus, posiluje svaly a celkovou kondici. Příznivě ovlivňuje fungování celého těla, včetně psychického stavu. Spánek a odpočinek jsou také klíčové pro dosažení cíle, takže je třeba si pohlídat i tyto faktory. Během hlubokého spánku organismus produkuje růstový hormon, který je největším spalovačem tuku. Růstový hormon pro svou funkci využívá energii získanou degradací tukových buněk.

Existuje několik mýtů ohledně hubnutí:

  1. Nízkotučné mléčné výrobky nejsou prospěšné pro organismus ani nepomáhají hubnutí – obsahují zpravidla více sacharidů, takže mají vyšší glykemický index.
  2. Není třeba se vyhýbat tukům, existuje řada zdravých tuků, které jsou prospěšné při hubnutí. Pokud se zaměřte na zdravé oleje a zdravou tepelnou úpravu pokrmů, tak to bude jedině prospěšné pro organismus.
  3. Není nutné pít jakékoliv tekutiny. Pijte bylinkové čaje – tyto čaje jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Pijte dost vody. V žádném případě nepijte velké množství kávy či alkoholu. Dokonce se uvádí, že i konzumace čaje má být přiměřená.

Anebo jednoduše objednávejte si jeden z tarifů FitKitchen, který vám zaručeně pomůže dosáhnout svého cíle!

Objednávej
dárkové poukazy
FitKitchen!

Vyber si jakýkoliv program na libovolně dlouhou dobu. Překvapujme spolu!

Zanechte nám na sebe kontakt, náš Operator se
s vámi spojí a pomůže vybrat vhodný tarif